FerroxiPhos-G
Tlenek żelaza(III) w formie granulatu do regulacji stężenia fosforanów we wszystkich akwariach morskich i słodkowodnych.
Informacje ogólne
- Bezpośrednio i skutecznie usuwa reaktywne fosforany z wody akwariowej.
- Usuwa organiczne związki krzemianowe i fosforanowe z wody, co często przekłada się na większą klarowność wody (szczególnie w akwariach o zwiększonym obciążeniu biologicznym).
- Bezpieczny do stosowania we wszystkich akwariach słodkowodnych i morskich, w tym roślinnych i rafowych.
Dostępne opakowania
- 300 g
- 600 g
- 1,2 kg
- 4,8 kg
- 24 kg
- 264 kg
Informacje szczegółowe
Fosforany, choć wymagane w niewielkich ilościach do prawidłowego funkcjonowania organizmów, mogą w sposób pośredni negatywnie wpływać na ogólny wygląd akwarium, gdy występują w ilościach dających się zmierzyć za pomocą większości testów akwarystycznych (tzn. w stężeniach wyższych od 0,05 ppm). Aby jednak wspomniany powyżej negatywny wpływ mógł zaistnieć, woda musi zawierać również inne niepożądane związki w zmiennych stężeniach. Jeśli zaś chodzi o zawartość tych związków w typowych zbiornikach morskich, niestety rzadko przyjmują one dolne wartości graniczne. Dlatego też podwyższone stężenie fosforanów, występujące zarówno sporadycznie, jak i chronicznie, powinno być zwalczane. Preparat FerroxiPhos-G pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom fosforanów poprzez wiązanie i neutralizowanie reaktywnych (wolnych) form molekuł, uniemożliwiając ich pobór. Może służyć zarówno jako sporadyczny środek do uzdatniania wody, jak i być stosowany regularnie w celu utrzymania niewykrywalnych stężeń fosforanów w akwarium morskim. Preparat FerroxiPhos-G wiąże także obciążone fosforanami, rozpuszczone w wodzie związki organiczne, w tym molekuły odpowiedzialne za przebarwienie wody oraz krzemiany.
O ile preparat FerroxiPhos-G jest skutecznym rozwiązaniem potencjalnych problemów związanych z nadmiarem fosforanów w zbiorniku, o tyle nie powinien być postrzegany jako alternatywa dla rozsądnego prowadzenia i odpowiedniej pielęgnacji akwarium. Akwaria charakteryzujące się wyjątkowo niskim (lub nawet niewykrywalnym) stężeniem reaktywnych fosforanów często wyglądają o wiele bardziej atrakcyjnie niż zbiorniki, które notorycznie borykają się z podwyższoną zawartością tych składników. Rozsądne karmienie, ograniczanie suplementów i dodatków organicznych, stosowanie wysokojakościowych, syntetycznych mieszanek soli oraz regularne podmiany wody/uzupełnianie wyparowanej wody za pomocą wody oczyszczonej – wszystkie te aspekty mają istotny wpływ na utrzymanie właściwego stężenia fosforanów w akwarium. Innym, dodatkowym sposobem ograniczenia ilości fosforanów w wodzie jest hodowanie makroalg, które w naturalny sposób obniżają stężenie tych i innych składników, a także stosowanie skutecznego i odpowiedniego odpieniacza białek.
Instrukcja użycia
Granulat FerroxiPhos-G należy umieścić w reaktorze na media filtracyjne, filtrze kanistrowym lub reaktorze ze złożem fluidalnym z funkcją sterowania przepływem wody przez złoże i z filtrem wstępnym ograniczającym przedostawanie się stałych cząsteczek do zbiornika reakcyjnego. Ustawić natężenie przepływu wody zalecane przez producenta posiadanego reaktora na media. Umiarkowany przepływ wody zahamowuje lub ogranicza nagromadzanie się martwych związków organicznych w złożu filtracyjnym i poprawia proces filtracji. Przed użyciem przepłukać granulat świeżą wodą w celu wypłukania ewentualnych drobnych pyłków. Wylać wodę używaną do płukania. Stosując granulat FerroxiPhos-G w akwariach rafowych lub roślinnych, w których nie używano wcześniej żadnego medium o właściwościach adsorbujących fosforany, zaleca się użycie około 1 g preparatu na ok.19 l wody w pierwszym tygodniu. Takie postępowanie spowoduje stopniowy spadek stężenia fosforanów, dając organizmom fotosyntezującym oraz ich symbiontom możliwość przystosowania się do zmieniających się parametrów chemicznych wody (zbyt szybkie obniżenie stężenia fosforanów w wodzie może mieć szkodliwy wpływ na te organizmy). Kolejne dawki preparatu mogą być zwiększone do maksymalnie ~1 g na 3,8 l wody tygodniowo. Każde akwarium ma indywidualne zapotrzebowanie na dane składniki, stąd też najbardziej wydajnym rozwiązaniem będzie jednoczesne stosowanie granulatu i dokonywanie regularnych pomiarów stężenia fosforanów za pomocą odpowiedniego testu akwarystycznego, dzięki czemu możliwe będzie właściwe dobranie masy medium do rzeczywistych wymagań zbiornika. Długość czasu, kiedy medium pozostaje reaktywne, zależy od całkowitej ilości fosforanów w systemie akwariowym, natężenia przepływu wody przez to medium oraz ilości fosforanów dostarczanych do zbiornika. Proces wyczerpywania się mediów w akwariach o niskiej zawartości nutrientów może zająć nawet kilka miesięcy – jest to zjawisko normalne.
Stężenie fosforanów dostępnych w akwarium morskim nie powinno w dłuższej perspektywie przekraczać 0,05 ppm. Zawarte w wodzie fosforany, przy obecności również innych związków, mogą w sposób pośredni negatywnie wpłynąć na wygląd akwarium. Korale oraz inne bezkręgowce mogą reagować negatywnie na zastosowanie kostek granulatu FerroxiPhos-G z powodu zbyt szybkiego usuwania reaktywnych fosforanów z wody. W takim wypadku należy zmniejszyć ilość stosowanego granulatu o 50% i kontynuować uzdatnianie wody do momentu, aż stężenie fosforanów w wodzie spadnie do niewykrywalnego poziomu.
Uwaga: Trzymać z dala od dzieci. Produkt nieprzeznaczony do spożycia przez ludzi.